Jedného pekného dňa som sa rozhodla, že skúsim niečo ušiť. Bola som sama doma, takže žiadna pomoc, ani len morálna. Pripravila som si šijací stroj, ktorý na moje prekvapenie neprotestoval a pekne šil bez problémov. Pustila som sa do motýlika, ktoré mám načrtnuté už pekných pár mesiacov. Vôbec som nevedela ako na to, tak som išla na to intuitívne. Samozrejme som všetko fotila, pretože by som si to nezapamätala. A urobila som dobre 🙂


Potrebujeme:

  • látku 
  • krajčírsky meter
  • nožnice
  • kriedu
  • ihlu
  • niť
  • žehličku

Postup:

Ako prvé som si rozložila látku na pracovnú plochu. Ak zvolíte viac farebnú alebo vzorovanú látku, dobre si rozmyslite aké farby/vzory chcete, aby bolo vidno na motýlikovi, až potom strihajte. Odmerajte som si cca 19x 15cm látky a odstrihnite. Látku si zložte na polovicu a zošite naruby dokopy. Látku si otočte a vyžehlite. 
Potom je dôležité rozhodnúť sa, akej farby chcete mať motýlika. Stále mi zostali na výber dve varianty. Svetlá alebo tmavá. Ja som zvolila tmavšie odtiene.
Rozžehlenú látku zošite na kraji po šírke- ja som si ihlu na stroji prepla úplne doprava. Vznikne vám “rúrka”. Látku odložte, zatiaľ si vyrobíme ostatné časti motýlika.
Odmerajte cca 5 cm široký a cca  70 cm dlhý kus látky.  Dĺžku prispôsobte podľa obvodu krku. Látku odstrihnite a zošiť dokopy po dĺžke. Ja som na to išla trošku zložitejšie, preto tých veľa fotiek, ale jednoduchšie je vopred si urobiť dlhší pás, aby ste z neho už len strihali. Ja som chcela svetlý rozdeľovací pásik (ten stred) t.j. chcela musela som si urobiť 2x pásiky. Jeden svetlý na stred a druhý na zapínanie na obvod. 

Z pásika chceme vyrobiť stred, ktorý bude takto pekne držať motýlika pokope. No najprv si zoberte ihlu a niť, v rovnakej farbe ako je látka, a zošite obidve strany motýlika dokopy (ako harmoniku).

Potom sa uistite, ktorú časť chcete aby bolo vidno a môžete stred zošiť. 

Ja som opäť zvolila trošku zložitejšiu cestu. Nešila som priamo na motýlikovi ihlou, ale odstrihla som si stred, ktorý som zošila na stroji a potom ho navliekla na motýlika (upozorňujem, že to ide ťažko) 🙂
Voilá motýlik je na svete. Nezabudnite, že zošívame na rub t.j. stred musíte otočiť predtým ako ho budete navliekať, aby bol pekný.
Následne som si odmerala obvod krku a vystrihla som si opäť pás cca 4-5 cm široký (odporúčam 5cm) a dlhý podla obvodu + 2cm (keby náhodou). Nezabudnite si merať obvod cez košeľu, aby sa vám nestalo to čo mne, že som ho musela nadpájať ehm.
Následne si zoberte zicherku, je to jednoduchšie, a prevlečte pripravený vyžehlený pásik cez stred opaku motýlika. 

Potom už len zašite konce, aby sa nestrapkali a ešte raz si odmerajte obvod krku 🙂 

Potom prišite gombík, suchý zips (ten môžete aj na stroji) alebo čokoľvek čo chcete mať na zapínanie. 

Voilá … motýlik so zapínaním je na svete. Nie som až tak hrdá na vnútornú stranu dlhého pásika, ale už mi to mama vysvetlila a ďalší bude kráááásny aj zvnútra. 
…. tak čo poviete, vyskúšate si ušiť jeden aj vy? Držím vám palce 🙂

You May Also Like

10 comments

Myslíš, že to všechno zvládnu udělat i bez šicího stroje? 😀 Chtěla bych motýlka vyrobit pro přítele, ale bohužel mám jenom jehlu a nit 😀

hmm myslím, že áno, ale potom by som odporučila kúpiť nejakú stužku, pretože v rukách budeš veľmi veľmi veľmi dlho šiť pásik kt. je okolo krku … zadné časti nebude vidno, takže kludne aj v rukách bez šij.stroja 🙂

nunu, pekna maslicka. podla mna by bolo jednoduchsie ju dat na gumicku a nemusela si sa trapit so zapinanim 😀

dakujem za tip
ja som to chcela urobiť takto napevno 🙂 🙂

wow!ten se ti vážně povedl, je úžasný, já bych tohle v životě nezvládla 😀

jááj super náápad

http://www.donnaiveh.blogspot.com

Beautiful! You have a really nice blog here! I like your posts! 🙂

My Fashion Jar

This is so cute and adorable. Such a great tutorial thx for sharing. Wish I could be so handy with sewing as you are. I am hopeless at such things. Would you like to follow each other on GFC? Please let me know on my blog so I can follow back. Thank you.
xox
Lenya
FashionDreams&Lifestyle

veľkýýý obdiv 🙂

beautiful casual all look…Such an inspiration and awesome look different from others!

summer dresses for women / makeup looks / designer salwar kameez

Leave a Reply