fashion designer: Mary Katrantzou

Je málo módnych návrhárov, ktorí svojím príchodom na scéne spôsobia revolúciu. Mladej Grékyni Mary Katrantzou sa to však podarilo s obrovskou pompéznosťou. Svojím nadčasovým prístupom k dizajnu a zaujímavou farebnou potlačou priniesla svoj charakteristický rukopis a módny svet ostal ohúrený. Jej digitálny potlač sa stala ikonickou a jej šaty sa dnes len pár rokov od jej prvej kolekcie úspešne predávajú po celom svete. Aká bola jej cesta medzi módnu špičku a prečo, ako tvrdí, jej nápady nikdy neprestanú byť originálne, sa dočítate v článku z časopisu BEAUTY 03/2012, ktorý vám do tohto článku trošku skrátim.

ako to začalo ...
Mary prežila detstvo v Aténach. Je dcéra interiérovej dizajnérky a jej otec pracoval s látkami a textilom. Preto ju látky vždy fascinovala. Začala študovať architektúru, ale štúdium nedokončila, pretože ju architektúra nenapĺňala a tak začala študovať textilný dizajn. Už počas štúdia na Central Saint Martins sa Mary zúčastnila na profesionálnej stáži. Najprv v dielňach návrhára Billa Blassa a neskôr pre návrhárku Sophiu Kokosalaki. Prvú vlastnú kolekciu predviedla verejnosti počas absolventskej módnej prehliadky v roku 2008 pod názvom trope l´oeil (v umeleckom žargóne t.z. vytvorenie optickej ilúzie 3D efekt). Od vtedy sa tento spôsob tvorby stal Mary charakteristický. Kolekcia získala veľký úspech a Mary zabezpečil finančnú dotáciu na šesť nasledujúcich sezónnych kolekcií.

ako to pokračovalo ...
do povedomia sa dostala prvou kolekciou, ktorú predviedla na jar - leto 2009 v Londýne. Obsahovala len deväť šiat, ale aj toto množstvo dokázalo Mary zabezpečiť spoluprácu s deviatimi veľkoobchodníkmi.  Od premiéry v Londýne prešli 3 roky a šaty sa predávajú v mnohých luxusných butikoch po celom svete, ako napr. Browns, Corso Como a Colette. Jej šaty spoznáte na prvý pohľad, niečo o čo sa snažia módny velikáni počas celého života svojej tvorbyznak ...
nádherné vzory pôsobiace dojmom priestorovej ilúzie, doplnené o farebnosť a jednoduché strihy šiat, pôsobia jej návrhy nadčasovo a futuristicky, luxusne. Hoci jej vzory pôsobia komplikovaným až psychadelickým dojmom, sú osadené do jednoduchých strihov šiat. 

kde čerpá inšpiráciu ...
ikonické vzory vytvára pomocou PC techniky. Necháva sa inšpirovať umením, ale takisto rôznymi umeleckými úžitkovými predmetmi, ako sú vázy či plechovky. Kolekcie šperkov - inšpirované fľašami od parfumov, maliarskym umením, vázami a hlavne priestorovou ilúziou.

úspech ...
najúspešnejší britský retailový predajca módy Top Shop ocenil jej talent a vznikla zaujímavá minikolekcia tričiek, šiat a nohavíc (s Top Shopom spolupracovala už 3x). Ďalšou spoluprácou je vytvorenie kolekcie pre známeho výrobcu kabeliek - britská značka Longchamp. Bola nominovaná na prestížne Vogue Fashion Fund Awards


tu nájdete celú jej kolekciu 


Do you like Mary Katrantzou??? I think her collection is amazing

6 komentárov:

 1. nepoznám ju, ale všetko vyzerá dosť dobre :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ten prvý obrázok sa mi strašne páči... nepoznám ju síce, ale určite ju chcem odteraz spoznať! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ona je neskutočne originálna, navyše veľmi sympatická a dokáže človeka hrozne inšpirovať :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ty vzory se mi vážně strašně moc líbí :) Vypadá to skvěle !

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Love this post^^I like your blog.

  clueless♥mfashionfreak

  I'm trying to reach certain amount of followers for my new giveaway. I'd love to follow you if you would do the same for me?:)

  OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)