Je málo módnych návrhárov, ktorí svojím príchodom na scéne spôsobia revolúciu. Mladej Grékyni Mary Katrantzou sa to však podarilo s obrovskou pompéznosťou. Svojím nadčasovým prístupom k dizajnu a zaujímavou farebnou potlačou priniesla svoj charakteristický rukopis a módny svet ostal ohúrený. Jej digitálny potlač sa stala ikonickou a jej šaty sa dnes len pár rokov od jej prvej kolekcie úspešne predávajú po celom svete. Aká bola jej cesta medzi módnu špičku a prečo, ako tvrdí, jej nápady nikdy neprestanú byť originálne, sa dočítate v článku z časopisu BEAUTY 03/2012, ktorý vám do tohto článku trošku skrátim.

ako to začalo …
Mary prežila detstvo v Aténach. Je dcéra interiérovej dizajnérky a jej otec pracoval s látkami a textilom. Preto ju látky vždy fascinovala. Začala študovať architektúru, ale štúdium nedokončila, pretože ju architektúra nenapĺňala a tak začala študovať textilný dizajn. Už počas štúdia na Central Saint Martins sa Mary zúčastnila na profesionálnej stáži. Najprv v dielňach návrhára Billa Blassa a neskôr pre návrhárku Sophiu Kokosalaki. Prvú vlastnú kolekciu predviedla verejnosti počas absolventskej módnej prehliadky v roku 2008 pod názvom trope l´oeil (v umeleckom žargóne t.z. vytvorenie optickej ilúzie 3D efekt). Od vtedy sa tento spôsob tvorby stal Mary charakteristický. Kolekcia získala veľký úspech a Mary zabezpečil finančnú dotáciu na šesť nasledujúcich sezónnych kolekcií.


ako to pokračovalo …
do povedomia sa dostala prvou kolekciou, ktorú predviedla na jar – leto 2009 v Londýne. Obsahovala len deväť šiat, ale aj toto množstvo dokázalo Mary zabezpečiť spoluprácu s deviatimi veľkoobchodníkmi.  Od premiéry v Londýne prešli 3 roky a šaty sa predávajú v mnohých luxusných butikoch po celom svete, ako napr. Browns, Corso Como a Colette. Jej šaty spoznáte na prvý pohľad, niečo o čo sa snažia módny velikáni počas celého života svojej tvorby


znak …
nádherné vzory pôsobiace dojmom priestorovej ilúzie, doplnené o farebnosť a jednoduché strihy šiat, pôsobia jej návrhy nadčasovo a futuristicky, luxusne. Hoci jej vzory pôsobia komplikovaným až psychadelickým dojmom, sú osadené do jednoduchých strihov šiat. 
kde čerpá inšpiráciu …
ikonické vzory vytvára pomocou PC techniky. Necháva sa inšpirovať umením, ale takisto rôznymi umeleckými úžitkovými predmetmi, ako sú vázy či plechovky. Kolekcie šperkov – inšpirované fľašami od parfumov, maliarskym umením, vázami a hlavne priestorovou ilúziou.
úspech …
najúspešnejší britský retailový predajca módy Top Shop ocenil jej talent a vznikla zaujímavá minikolekcia tričiek, šiat a nohavíc (s Top Shopom spolupracovala už 3x). Ďalšou spoluprácou je vytvorenie kolekcie pre známeho výrobcu kabeliek – britská značka Longchamp. Bola nominovaná na prestížne Vogue Fashion Fund Awards

tu nájdete celú jej kolekciu 

Do you like Mary Katrantzou??? I think her collection is amazing

You May Also Like

6 comments

nepoznám ju, ale všetko vyzerá dosť dobre 🙂

originalita! 🙂

ten prvý obrázok sa mi strašne páči… nepoznám ju síce, ale určite ju chcem odteraz spoznať! 🙂

ona je neskutočne originálna, navyše veľmi sympatická a dokáže človeka hrozne inšpirovať 🙂

Ty vzory se mi vážně strašně moc líbí 🙂 Vypadá to skvěle !

Love this post^^I like your blog.

clueless♥mfashionfreak

I'm trying to reach certain amount of followers for my new giveaway. I'd love to follow you if you would do the same for me?:)

Leave a Reply